Masivní parkety se většinou vyrábějí v síle 22 mm a v různých šířkách a délkách. Vzhledem ke své tloušťce mají parkety téměř neomezenou životnost s možností několikanásobné renovace a obnovy povrchové úpravy. Parkety mají pero a drážku a lze je skládat do tradičních, ale i originálních vzorů. Parkety se celoplošně lepí, brousí, tmelí a následně se nanáší povrchová úprava, buď lak, nebo olej. V současné době se parkety vyrábí ze široké škály dřevin. V našich podmínkách je nejoblíbenější dřevinou bud, jasan nebo buk. Pokud jde o specifičtější přání, či netypické a unikátní prostory dají se pro výrobu parket použít i exotické dřeviny, či dřeviny z oblastí severní Ameriky.

Údržba parket

Parkety - Lakované
K dennímu čištění lakovaných parket stačí jednoduše zamést nebo vysát. Při jiné potřebě čištění jen lehce navlhčeným hadrem vytírat. Do vody k vytírání přidat přípravek na ošetření parket, který propůjčí parketám odolnost a lesk. Dodatečně je účelné zachycovat hrubé nečistoty použitím rohožek v oblasti dveří.

Parkety - Olejované
Vedle běžného zametání a vysávání parket je účelná pravidelná péče speciálním čistícím prostředkem na dřevěné podlahy či přímo na parkety s bází pro dlouhodobou ochranu a krásu podlahy. Při normálních požadavcích 1x týdně vytřít vodou se spec. čistícím prostředkem na dřevěné podlahy, ale ne příliš mokře. Je velmi účelné zachycovat hrubé nečistoty použitím rohožek v oblasti dveří.

Všeobecná upozornění


V obytných místnostech je třeba dodržovat teplotu cca 18 - 25 stupňů celsia a vlhkost vzduchu 45 - 60%. V případě nízké vlhkosti může dojít k seschnutí podlahy a tím dojde k vytvoření nežádoucích spár, praskání podlahy, na které se nevztahuje záruka. V opačném případě může dojít k nabobtnání, zvlnění podlahy, korýtkování. Doporučenou vlhkost dosáhnete například větráním prostoru, odpařovačem, zvlhčovačem vzduchu atd. Nevhodné klimatické podmínky nemají negativní vliv pouze na dřevěné podlahy, ale také na nábytek a především na Vás samotné.

V případě použití podlahového topení musí být před pokládkou, během pokládky a alespoň 3 dny po pokládce udržována teplota svrchní plochy podlahy max. 18˚ C. Po uplynutí tří dnů po ukončení pokládky může teplota pozvolna stoupat na potřebnou teplotu, maximálně však o 3 stupně denně, teplota svrchní plochy podlahy však nesmí přesáhnout 25˚ C. Tento postup je nutné dodržovat každou topnou sezónu. Stejný postup platí také při ukončení topné sezóny a odstavení podlahového topení, čili lze snižovat teplotu o 3˚ C denně. Nerespektováním náběhu může dojít k deformaci dřevěné podlahy. Při přetápění a to již od 27˚ C nemá význam zvlhčování prostředí, neboť těsně nad povrchem podlahy bývá vlhkost přibližně 30%

V případě dotazů ohledně pokládky koberců či jiných krytin neváhejte kontaktovat Naše prodejce. Naši pracovníci s Vámi proberou veškeré podrobnosti ohledně pokládky.