Jedná se o úplnou novinku ve světě podlahových krytin, která reaguje na trend ekologie a kvality. Tato technologie byla vyvinuta zcela nedávno a představuje naprostou špičku v řešení podlah. Díky materiálu SPC (kameno-plastová kompozitní deska-jádro) je podlaha velice pevná, tvarově stálá, bez ftalátů a změkčovadel. Patří k nové generaci podlah, které představují působivou kombinaci výhod syntetického materiálu (vinylu) s estetikou dřevěné podlahy. Díky integrované podložce má podlaha výborný kročejový útlum. Vysoká odolnost těchto podlah dovoluje pokládku v komerčních prostorách, v koupelnách, kuchyních a vstupních halách. Jedná se o prakticky nezničitelné kvalitní podlahy.
Další nespornou výhodou těchto podlahy je fakt, že jsou v mnoha směrech ekologické: Použité přírodní minerály jsou v souladu s trendem snižování emisí u podlahových krytin, protože mají nulové emise. Velmi nízký tepelný odpor znamená zase efektivnější využití podlahového vytápění, čímž klesá spotřeba energií. A na konci svého životného cyklu jsou SPC / Rigidy plně recyklovatelné.

Druhy SPC / Rigidních podlah

Kvalita těchto podlah spočívá především v jejich nosných deskách, (někdy nazývané též jádro - core) které mají mnohem lepší vlastnosti než klasické vinylové (LVT) podlahy. Vyrábí se ve třech variantách:

- SPC (stone plastic composite) - jedná se o kompozit obsahující kamennou moučku, většinou vápencový prášek, polyvinylchrorid a stabilizátor. Tyto přísady zaručují tuhý kompozitní materiál neobsahující změkčovadla. SPC podlaha je tedy zdravotně nezávadná a šetrná k životnímu prostředí.

- RIGID (tuhá kompozitní deska) - jedná se o speciálně upravený vinyl, který má vlastnosti SPC – tedy jeho tuhost.

- WPC- (wood plastic composite) jedná se o kompozit obsahující dřevěný prášek. Vzhledově se WPC krytiny od SPC neliší, díky použité základní surovině má však SPC podlaha přece jen větší tvarovou stabilitu než krytiny WPC.

Výhody SPC podlah

- 100% vodotěsnost
Možnost pokládky v koupelnách a vlhčích prostorech.

- Vysoká odolnost
podlaha se dá položit i ve vysoce zátěžových prostorech (obchody, čekárny, výrobní haly). Velice tvrdá povrchová úprava zaručuje vysokou odolnost proti proražení.

- Stabilita
Díky vysoké stabilitě nosné desky není nutná aklimatizace materiálu. Lze tedy pokládat hned po dodání podlahy. Podlahou lze také pokládat velké plochy bez nutnosti dilatace. Vyšší je i odolnost pro zahřívání od slunce.

- Snadná pokládka
Kvalitní zámky, integrovaná kročejová podložka a celková pevnost podahy zajišťuje snadnou pokládku, kterou zvládnete svépomocí. Pokládat lze i na původní podklady (dlažba, parkety).

- Jednoduchá údržba
Díky speciální povrchové úpravě je podlaha velice nenáročná na údržbu.

- Bez změkčovadel
Splňuje nejvyšší standardy a normy Evropské Unie. Podlahy SPC / Rigid jsou zdravotně nezávadné a šetrné k životnímu prostředí.

- Kompatibilní s podlahovým topením
Podlahy SPC mají velice nízký tepelný odpor. Jsou tedy ideální pro podlahové topení.

Údržba SPC podlah

Úklidem podlahy se rozumí běžný denní úklid, tedy vyluxování a setření podlahy mopem. Na trhu existuje více prostředků, doporučujeme se soustředit na ty, o kterých skutečně víte, že jsou určeny přímo pro vinylové podlahy např. čističe značky Dr. Schutz.

Pokud je podlaha zašpiněna tak, že denní běžná péče na odstranění nečistot nestačí, je vhodné přistoupit k údržbě speciálními čističi na vinylové podlahy. Běžným postupem je odstranění volných nečistot suchou cestou, tedy zametení či vyluxování podlahy a následné mokré čištění vhodnými prostředky. Doporučujeme produkty řady Dr. Schutz pro elastické podlahy (Pu-čistič, čistič R-1000 pro elastické podlahy).