Koberce

Dobrá a pravidená údržba předchází znečištění koberce. Rychlejší znečistění koberce na místech, kde se chodí, je zcela normální. Aby se předešlo případnému zklamání, držte se již při výběru a poté při používání koberce následujících pravidel.

Volba barvy by měla vycházet nejen z estetického, ale i praktického hlediska.
Správná rohož zajistí, že se většina nečistot v ní zachytí a na koberec se již nedostane.
Jakoukoli skvrnu odstraňte co nejrychleji.
Pravidelná péče o koberec prodlouží jeho životnost.
Koberec by měl být pravidelně luxován, nejlépe 2x až 3x týdně. Doporučujeme používat výkonný vysavač (s pod tlakem minimálně 160 milibaru) s rotačním kartáčem, který zajistí narovnání vlákna na Vašem koberci.

Přes pravidelné vysávání je pravděpodobné, že Váš koberec bude za určitou dobu jevit známky znečištění. Tehdy nastává doba pro důkladné vyčištění, které zajistí odstranění hloubkových nečistot z koberce.

Čištění koberců

ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ SUCHOU CESTOU
Při této metodě se používá prášek, který je vlhký, hrubý a s výraznou absorpční schopností. Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu. Tento prášek se na koberec nasype, určitou dobu (dle návodu) se nechá působit a poté se z koberce vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu s výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci, a proto se čištění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.

ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ MOKROU CESTOU
Čistící prostředek, který můžete obecně použít pro každý druh koberce, je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též používat speciální prostředky na čištění koberců, které jsou na trhu dostupné. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování čistícího prostředku z koberce.

Čistící roztok se rovnoměrně nanese na celou plochu koberce, na znečištěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čištění je třeba provádět tak dlouho, doku se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a následujících 24 hodin po něm nechodit.

Druhy koberců podle materiálu

Druhy koberců podle materiálu

Koberce se dělí podle použitého materiálu při výrobě na dvě základní skupiny: Syntetické koberce a koberce z přírodních vláken.

Syntetické koberce
Mezi syntetické koberce patří koberce vyrobené z polypropylenu (PP), polyamidu (PA), polyesteru (PES) a polyakrylu (PA).
Výhodou těchto syntetických koberců je především nízká výrobní cena a díky tomu jsou tyto koberce o poznání levnější ne koberce z přírodních vláken. Dále tyto koberce mají dobré antistatické vlastnosti, jsou odolné proti roztočům, je zde na výběr z mnoha barev a trvalá stálost koberce. Největší nevýhodou těchto koberců je nižší životnost a náchylnost na protlačení na zatěžovaných místech – nejčastěji pod nábytkem.

Koberce z polyamidu (PA)
Polyamid je nejčastěji používaný syntetický materiál při výrobě koberců. Je to z toho důvodu, že vlákna mohou být obarvena v nepřeberném množství odstínů a jde tedy vytvořit řadu struktur a obrazců. Pro své dobré tepelné vlastnosti se často tento koberec používá jak do bytových tak komerčních prostor. Další výhodou je vysoká tvarová paměť.

Koberce z polyesteru (PES)
Největší výhodou těchto koberců je vysoká odolnost proti skvrnám, které jsou rozpustné ve vodě. Vyznačuje se vysokým jasem vysokou barevnou stálostí. Tento koberec lze bez problému využívat pro bytové účely. V komerčních prostorách se doporučuje menší zátěž, než tomu je u koberců z polyamidu. Zajímavostí tohoto koberce je fakt, že se vyrábí především z PET lahví.

Koberce z polypropylenu (PP)
Tyto koberce se vyznačují především nejnižší cenou ze všech syntetických koberců. Z tohoto důvodu se tento koberec nehodí do zatěžovaných prostor. Využití najde spíše jako krytina do ložnice či do jiných méně zatěžovaných prostor.

Koberce z polyakrylu (PA)
Snad nejvěrnější koberec, který se svými vlastnostmi velice blíží kobercům z přírodních vláken. Koberec se vyznačuje vysokou životností a stálostí barev. Další výhodou je eliminace všech neduhů syntetických podlah.

Přírodní koberce
Pokud hledáte podlahu, která má bohatou historii, a vysokou kvalitu jsou to tyto podlahy. Dlouhý vývoj těchto koberců zaručil vynikající izolační schopnosti, širokou škálu barev, vysokou stálost a paměť vlasu a odolnost proti znečištění. Další neocenitelnou výhodou těchto koberců je schopnost regulovat a pohlcovat vlhkost. Na druhou stranu jsou tyto koberce náročné na údržbu a časem hrozí postupné vypelichání koberce. Nejčastějšími materiály pro výrobu těchto koberců jsou: Bavlna, která je odolná, ale méně pružná. Dalším materiálem je hedvábí. Díky přírodnímu hedvábí mají koberce vysoký lesk. Posledním materiálem je vlna, která výborně absorbuje hluk a pohlcuje prach. Dále je vynikající izolant a odolná proti znečištění.

Pokládka koberců

Koberce by se měli pokládat na rovný a hladký povrch. Nejlépe na samonivelační stěrku či nově zhotovené OSB/Durelis desky. Pokládkou na jiné povrchy (Staré PVC, jiné koberec, starý beton...) Není možné zaručit stanovené vlastnosti a životnost koberce.

Koberec pro bytové účely se do 25 m2 může položit volně bez lepení. Ve větší ploše či v místnosti se spojem doporučujeme koberec přilepit. V komerčních prostorách (kanceláře, čekárny a jiné...) by se měl koberec lepit či fixovat v jakékoliv výměře. Přilepením koberce zvýšíte jeho životnost a odolnost.

Při pokládce je třeba dbát, aby teplota v místnosti neklesla pod 18 st.C. a byla vlhkost v rozmezí 45-55%. Vlhkost podkladu bez podlahového topení např. anhydrit 0,5 % s podlahovým topením 0,2 % , beton 1,5 %,s podlahovým topením 1,3. U místností s podlahovým topením je potřeba jej vypnout cca 1-2 dny před pokládkou.
Dále po položení je třeba zamezit výkyvům teplot /teplotním šokům/ a vlhkosti, která nepříznivě působí na roztažnost těchto materiálů. Každý materiál /kov,plast,dřevo/ má totiž určitou roztažnost. Teplota v prostoru by měla být konstantní. V zimě je třeba dbát aby teplota v místnosti neklesla pod 18 st.C /podklad 15st.C/. V létě je potřeba ji chránit před přímým účinkem slunečních paprsků, které pronikají např. přes sklo .
Vlhkost dodržovat v rozmezí 45-55%.
Vyšší výkyvy teplot mohou způsobit nevratné deformace či poškození materiálu . Totéž platí pro prostory s podlahovým topením, kdy teplota podlahy by neměla přesáhnout 27 st.C. I v případě, že není instalováno podlahové topení, teplota podlahy nemá přesáhnout uvedenou teplotu.

I když koberec může být certifikován na zatížení kolečkových židlí ,doporučujeme zakoupení podložky pod ni. Tím docílíte delší životnost koberce

V případě dotazů ohledně pokládky koberců či jiných krytin neváhejte kontaktovat Naše prodejce. Naši pracovníci s Vámi proberou veškeré podrobnosti ohledně pokládky.

Piktogramy

Každá podlaha má svoji specifikaci, která je uvedena v technickém listu či příslušnými piktogramy. Níže naleznete stručný a přehledný seznam piktogranů

Podlahové krytiny jsou vyráběny v šířkové toleranci +- 1%
Kusové koberce v toleranci +-2%
Odchylky v této toleranci se nepovažují za vadu

Můžeme vám pomoci něco najít?