Všeobecné informace

Korkové podlahoviny jsou pro své výjimečné vlastnosti stále vyhledávanějším typem krytin a můžeme říct, že jejich nabídka je stále širší. Poměrně dobře jsou korkové podlahy známy jako velice komfortní podlahoviny pro domácnosti, ale v současné době i u nás již začíná nabíhat trend jejich realizace v komerčních prostorech. A to především díky vysoce kvalitním povrchovým úpravám PVC fólií a keramickým lakem. Kvalitní pokládka korkových podlahovin, dobrá znalost jejich výhod a nevýhod a vlastností přispívá k zvýraznění image tohoto materiálu.

Na řadu nejčastějším dotazů z praxe jsme připravili následující odpovědi.

Musí být podklad pro korkovou podlahu úplně rovný? Je nutné před pokládkou stěrkovat?
Při pokládce korkových dlaždic určených k celoplošnému lepení je opravdu velice důležité docílit rovný podklad, a to především z důvodu, že korkové dlaždice se vyrábějí v tloušťce 4 nebo 3,2 mm a snadno kopírují nerovnosti podkladů. Proto doporučujeme před pokládkou zhodnotit rovinatost podkladu opravdu pečlivě.

Jak pracovat s anhydritovými podklady? Musí se před lepením penetrovat?
Před lepením korkové podlahy bychom doporučovali aplikovat vhodnou penetraci. Je tak zaručen vazební, můstek mezi podkladem a lepidlem a máme jistotu pevného spoje.

Proč lepit korkové podlahy disperzním lepidlem?
Disperzní lepidla na lepení korkových podlah prošla svým vývojem a dnes se řada z nich nejenže vyrovná v pevnosti spoje rozpouštědlovým, ale předčí je i dalšími výhodami. Disperzní lepidla nezapáchají, mají delší dobu otevřenosti, lze je na korkové podlahy natírat předem a rovněž spotřeba je velice nízká.

Je nutné korkové podlahy po nalepení válcovat?
Při lepení korkové podlahy jednotlivé dílce důkladně zaklepáváme v celé ploše, může se ovšem stát, že někde zapomeneme a tam pak není přilepená. Zaválcováním korkové podlahu dokonale přilepíme v celé ploše.

Je nutno tmelit spáry na korkové podlaze?
Tmelení spár mezi jednotlivými lamelami pomůže docílit jednolitost korkové podlahy v ploše. Důležité je zbytky tmelu ihned odstranit hadrem a dočistit lehkým přebroušením.

Proč pod korkovou podlahu stačí položit pouze parotěsnou zábranu?
Pokud korkové podlahoviny mají na spodní straně nalepenou vyrovnávací korkovou podložku většinou v tloušťce 1,5 - 2 mm, pak stačí před pokládkou pouze rozložit parotěsnou fólii.

Korková podlaha a domácí mazlíček - vydrží?
Musíme zvolit správný typ povrchové úpravy, a to je ochrana povrchu povrchovou fólií. Korkové podlahy s vinylovou fólií k celoplošnému lepení nebo v plovoucím provedení doporučujeme ještě opět přelakovat a zacelit tak spoje.

Jaká je životnost korkové krytiny?
Jak dlouho může korková podlahovina sloužit, to především záleží na dostatečné kvalitě povrchové úpravy, jaké je vystavena zátěži a rovněž i následné péči o ni. V případě lakovaného povrchu korkové podlahy je vhodné přelakování po 5 až 7 letech. U olejovaných korkových podlah je údržba náročnější a aplikace dalších vrstev oleje častější.

Jak udržovat porkovou podlahu?
Podstatná část veškerých vnášených nečistot může být minimalizována použitím čistících rohoží před vchodem a čistících zón ve vstupních částech objektů. Tyto čistící zóny je nutné zařadit do systému běžného čištění. Pro běžné čištění je nutné použít správný čistící prostředek urený na korkové podlahy ( Dr. Schutz CC-Péče o korek). Hrubé nečistoty se doporučují před stíráním podlahy vysát.

Můžeme vám pomoci něco najít?